UA RU EN

— Крадіжка товару до пункту митного оформлення: хто декларує втрачений товар? —


Крадіжка товару до пункту митного оформлення: хто декларує втрачений товар?

 Відповідно до ч. 4 ст. 75 МК України,

якщо іноземні товари після ввезення їх на митну територію України були пошкоджені або втрачені внаслідок аварії чи дії обставин непереборної сили або внаслідок протиправних дій третіх осіб, що підтверджується документально, за рішенням декларанта вони можуть бути заявлені органу доходів і зборів у митний режим імпорту в пошкодженому стані чи у фактичній кількості з додержанням щодо них встановлених відповідно до закону заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. У разі втрати товарів після ввезення їх на митну територію України внаслідок протиправних дій третіх осіб митні платежі, встановлені на імпорт таких товарів, підлягають сплаті в повному обсязі у порядку, встановленому цим Кодексом. За рішенням декларанта або уповноваженої ним особи допускається поміщення пошкоджених товарів в інші митні режими.
Однак, це загальна норма, яка стосується усіх, хто імпортує товар та має обов'язок по розмитненню цих товарів.
У випадку крадіжки товару з автомобіля до повного його розмитнення, слід, також, керуватися положеннями ст. 191, 193 та 293 МК України.
Так, відповідно до ч. 2 ст. 191 МК України, перевізники зобов'язані:
1) під час прийняття товарів до перевезення перевіряти точність відомостей щодо кількості вантажних місць, їх маркування, номери, зовнішній стан товарів та їх пакування. У разі неможливості такої перевірки вносити відповідний запис до міжнародної автомобільної накладної (CMR);
2) у строк, встановлений статтею 95 цього Кодексу, доставляти товари до органу доходів і зборів призначення, а також подавати передбачені законодавством документи на них;
3) не розпочинати вивантаження чи перевантаження товарів без дозволу органу доходів і зборів;
4) у разі прибуття до органу доходів і зборів призначення у неробочий час забезпечувати схоронність товарів і вживати визначених органом доходів і зборів заходів для недопущення їх несанкціонованого вилучення з-під митного контролю.
Відповідно до ч. 2 ст. 193 МК України,
у разі втрати або видачі без дозволу органу доходів і зборів товарів, що перебувають під митним контролем і переміщуються транзитом, перевізник зобов'язаний сплатити митні платежі, встановлені законом на імпорт зазначених товарів. Порушення перевізником встановлених цим Кодексом строків доставки товарів, якщо виконано всі інші вимоги, не створює для нього зобов'язання щодо сплати митних платежів.
Перевізник звільняється від зобов'язання щодо сплати митних платежів лише у разі, якщо товари, що перебувають під митним контролем і переміщуються транзитом, було знищено або безповоротно пошкоджено внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або природних втрат за нормальних умов транспортування, за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили.
Також слід зазначити, що підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили здійснюється зігдно з Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 2 жовтня 2012 року за № 1669/21981.
Водночас, ст. 293 МК України передбачає, що особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант або уповноважена ним особа. Проте, ч. 3 ст. 293 МК України, визначає детальний перелік осіб, на яких покладається обов’язок по сплаті митних платежів, окрім декларанта. В даному випадку кодекс визначає особу, яка відповідає за забезпечення схоронності зазначених товарів (п.2 ч. 3 ст. 293 МК України), а відповідно до договору про надання послуг з перевезення, мова йде про перевізника.
Тому, якщо перевезення товару здійснювалося не силами компанії-власника товару, а було залучено перевізника за договором про надання послуг з перевезення, яким встановлено обов’язок по збереженню та схоронності товару, а також відповідальність за втрату товару, то на підставі ст. 193 та 293 МК України, обов’язок по сплаті митних платежів покладається на перевізника.
Таким чином, внаслідок крадіжки, ввезений товар повинен бути розмитнений в загальному порядку, а митні платежі повинні бути сплачені в повному обсязі, включаючи ПДВ. Однак, митні платежі повинен сплатити перевізник. Для митних цілей, можливо, швидше і простіше всі митні процедури здійснити за рахунок декларанта, а з перевізника в подальшому витребувати компенсацію митних платежів в порядку передбаченому договором.

 

ОТРИМАЙТЕ ПРОФЕСІЙНУ
КОНСУЛЬТАЦІЮ ЮРИСТА
Будь ласка, заповніть форму та
надішліть її нам. Впродовж 15 хвилин
наш юрист зателефонує
Вам та відповість на всі Ваші питання
ЗАЯВКА НА КОНСУЛЬТАЦІЮ
ОСТАННІ НОВИНИ
21
квітень
Юридичний аудит купівлі-продажу земельної ділянки
Юристи ЮФ "KopotLawyers" провели юридичний аудит земельної ділянки в Івано-Франківській...
ДЕТАЛЬНІШЕ
ПРАВОВИЙ КОММЕНТАР
20
квітень
Как платить налог на недвижимость в Украине?
Покупка недвижимости почти всегда сопровождается необходимостью уплаты так называемого...
ДЕТАЛЬНІШЕ
РЕКОМЕНДАЦІЇ КЛІЄНТІВ
ТОВ "Гексагон-Україна"
Андрій Скіп, заступ. директора
Висловлюємо подяку за професійну та своєчасну допомогу юристам KopotLawyers у вирішенні...
ДЕТАЛЬНІШЕ