Вичерпно та конкретно про добровільну сертифікацію та декларування радіотехнічного обладнання
Чи варто проводити добровільну сертифікацію саме вашої продукції? Які товари підлягають добровільній та обов’язковій сертифікації, як саме вона здійснюється? Що надає вам сертифікат відповідності як виробнику? Нижче ми наводимо детальні відповіді на всі ці запитання.
Немає часу на вивчення теорії? Отримайте швидку професійну консультацію щодо сертифікації радіотехнічного обладнання від кваліфікованих та досвідчених юристів KopotLawyers просто зараз!
Отримання сертифікату відповідності надасть вам наступні переваги:
- Привабливість вашої продукції вмить зросте в очах замовників і потенційних покупців;
- Продукція стане значно більш конкурентоздатною;
- Ви одразу отримаєте значну перевагу підчас участі у тендерах;
- Суттєво підвищиться впевненість постачальників вашої продукції у її якості, її стане легше рекламувати, радити та продавати;
- Наявність сертифікату якості вагомо покращить імідж вашої компанії на ринку.
Яка продукція має проходити сертифікацію
Сертифікація - процедура підтвердження відповідності, за допомогою якої незалежна від виробника (продавця, виконавця) і споживача (покупця) організація засвідчує в письмовій формі, що продукція відповідає встановленим вимогам. Дані процедури необхідні для підтвердження заявлених якостей чи властивостей товарів та послуг встановленим вимогам і стандартам. Результатом цього процесу є видача сертифіката відповідності УкрСЕПРО.
Сертифікат УкрСЕПРО є ознакою відповідності представленої продукції всім стандартам і вимогам нормативних документів України. Створена в Україні система сертифікації УкрСЕПРО користується таким же авторитетом, як і сертифікація ISO 9000 для західних компаній, але між ними є істотна різниця. Сертифікація ISO 9000 визначає якість виробництва продукції, а сертифікація УкрСЕПРО -відповідність кінцевого продукту всім прийнятим в Україні нормам.
Певні товари мають проходити обов’язкову сертифікацію, яка визначена "Порядком митного оформлення імпортних товарів (продукції), що підлягають обов'язковій сертифікації в Україні", затвердженим Постановою Кабінетом Міністрів України від 14.05.2008 року №446. Якщо ваш товар підпадає під дію цієї Постанови (визначається по коду УКТЗЕД), то в даному випадку немає іншого варіанту, аніж як звертатися до органів сертифікації за отриманням сертифікату відповідності.
Але якщо ваша продукція не входить в список обов'язкової для сертифікації, ви можете підвищити її конкурентоспроможність і, відповідно, продаваність на ринку, пройшовши добровільну сертифікацію.
Добровільна сертифікація продукції здійснюється в законодавчо нерегульованій сфері відповідно до порядку, визначеному договором між заявником (виробником, постачальником) та органом сертифікації.
Заявник самостійно (або за бажанням замовника) визначає, за якими показниками він бажає підтвердити відповідність продукції до вимог стандартів. Орган сертифікації та випробувальна лабораторія проводять компетентну оцінку відповідності продукції. При позитивному результаті оформляють сертифікат відповідності та реєструють у Реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО.
Як здійснюється добровільна сертифікація
Добровільна сертифікація в Національній системі сертифікації УкрСЕПРО здійснюється згідно з вимогами ДСТУ 3413-96 і включає такі основні етапи:
- подання заявки і супроводжуючої документації на продукцію в орган сертифікації;
- аналіз поданої документації і прийняття рішення органом сертифікації по заявці про можливості і схеми проведення сертифікації;
- дослідження або атестація виробництва, оцінка чи сертифікація системи управління якості, якщо це передбачено схемою сертифікації;
- відбір, ідентифікація зразків продукції і їх випробування;
- аналіз отриманих результатів;
- у випадку позитивних результатів – оформлення сертифікату відповідності і його реєстрація в Реєстрі Системи сертифікації УкрСЕПРО;
- технічний нагляд за сертифікованою продукцією.
Після успішно пройденої процедури з підтвердження якісних характеристик товарів або послуг, що надаються, продукція заслужено отримує право на маркування спеціально розробленим знаком відповідності. Таким чином, сертифікація служить відправним пунктом у реалізації вироблених виробів, а також отриманні запланованих прибутків. Ви зможете реалізовувати товар в будь-якій державі, на яку поширюється дія міжнародних стандартів. А довіра цільового споживача, а також потенційних та існуючих партнерів, істотно зросте.
Які існують моделі проведення добровільної сертифікації
Перед запуском процесу сертифікації потрібно обрати модель проведення сертифікації. Від цього залежить перелік документів, які необхідно подавати для отримання сертифікату відповідності і строки здійснення робіт.
Моделі проведення сертифікації визначаються органом сертифікації підчас розгляду заявки з урахуванням особливостей виробництва, випробувань, поставки, використання продукції, можливих витрат і побажань заявника:
- «Модель 1» – сертифікат видається на термін до 1 року і використовується лише для обладнання, яке виготовляється в одиничному екземплярі - т.зв. виробничі лінії, системи управління, програмно-технічні комплекси та ін;
- «Модель 2» – сертифікат видається на термін до 1 року тільки на ввезену одноразово партію продукції;
- «Модель 3» – сертифікат видається на термін до 1 року на продукцію, яка виготовляється серійно, за результатами випробувань, без обстеження виробництва. Моделлю передбачено проведення періодичного технічного нагляду за сертифікованою продукцією шляхом контрольних випробувань;
- «Модель 4» – сертифікат видається на термін до 2 років на продукцію, яка виготовляється серійно, за результатами обстеження виробництва та випробувань. Моделлю передбачено проведення періодичного технічного нагляду за сертифікованою продукцією шляхом контрольних інспекцій виробництва та контрольних випробувань;
- «Модель 5» – сертифікат видається на термін до 3 років на продукцію, яка виготовляється серійно, за результатами атестації виробництва та випробувань. Моделлю передбачено проведення періодичного технічного нагляду за сертифікованою продукцією шляхом контрольних інспекцій виробництва та контрольних випробувань;
- «Модель 6» – сертифікат видається на термін до 5 років на продукцію, яка виготовляється серійно, за результатами сертифікації (оцінки) системи управління якістю виробника та випробувань продукції. Моделлю передбачено проведення періодичного технічного нагляду шляхом контрольних перевірок системи управління якістю виробника та контрольних випробувань продукції.
Альтернативні моделі сертифікації
Окрім традиційних моделей сертифікації, можливо піти іншим шляхом і провести сертифікацію за правилами моделі СВ ІЕСЕЕ. Це надасть можливість отримати сертифікат СВ - міжнародний сертифікат з безпеки електричної продукції щодо вимог міжнародних стандартів, які визнаються у 43 країнах світу; або визнати сертифікат СВ з безпеки електричної продукції, який виданий однією з 43 країн світу.
Декларування радіотехнічного обладнання
Звертаємо вашу увагу, що для використання чи продажу радіотехнічного обладнання на території України мати лише сертифікат відповідності недостатньо. Для того, щоб використовувати обладнання, яке включає в себе радіоелектронні засоби та радіовипромінювальні прилади (далі - РЕЗ та ВП), відповідно до Закону України «Про радіочастотний ресурс України», необхідно дотриматися наступних умов:
а) застосування радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв на території України можливе, якщо є документальне підтвердження їх відповідності технічним регламентам (декларація про відповідність);
б) обладнання не внесене до реєстру радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв, заборонених до застосування та ввезення на територію України.
Підтвердження відповідності радіоелектронних засобів та випромінювальних пристроїв здійснюється згідно із Законом України "Про підтвердження відповідності" акредитованими в установленому порядку органами, уповноваженими на проведення цієї діяльності, перелік яких погоджується національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації.
Загалом, процедура декларування обладнання дуже схожа по процедурі сертифікації, яка передбачає наявність вище зазначених етапів та подібного комплекту документів.
Отримайте сертифікат відповідності і задекларуйте вашу продукцію
вдвічі швидше, ніж це роблять ваші конкуренти!
Просто зверніться до юристів KopotLawyers.